Kremacja jest praktykowana od wieków w wielu krajach, zarówno w ceremoniach religijnych, jak i świeckich. Uroczystość ostatniego pożegnania, towarzysząca kremacji, zazwyczaj rozpoczyna się w sali pożegnań. W przypadku pogrzebu wyznaniowego, po kremacji odbywa się tradycyjna msza pogrzebowa na cmentarzu. Pochówek świecki odbywa się bez mszy, a scenariusz ceremonii jest uzgadniany z bliskimi zmarłego. Mistrz ceremonii często wygłasza mowę pogrzebową do zgromadzonych żałobników. Kulminacyjnym momentem uroczystości jest złożenie urny z prochami do grobu lub kolumbarium.
Kremacje – Szczecin
Coraz więcej osób decyduje się na kremację, kierując się wolą zmarłego lub względami ekonomicznymi. W Szczecinie nasz zakład pogrzebowy oferuje kompleksową organizację pochówków urnowych. Zapewniamy transport zwłok do krematorium oraz przewóz prochów do kaplicy lub na cmentarz. Pogrzeb z urną jest tańszą alternatywą dla tradycyjnego pochówku, a jego profesjonalne przygotowanie gwarantuje odpowiednią dostojność ceremonii.
Kremacja zwłok
Proces kremacji ma długą tradycję i jest uznawany przez wiele religii. Coraz więcej osób wybiera tę formę pochówku. Ceremonia kremacyjna odbywa się zgodnie z normami etycznymi i prawnymi. Po kremacji prochy zmarłego umieszczane są w urnie, a następnie składane w grobie tradycyjnym, urnowym lub w kolumbarium.
W 1983 roku Kościół Rzymskokatolicki zaaprobował kremację jako formę pochówku, pod warunkiem zachowania odpowiedniej godności ceremonii. Kodeks Prawa Kanonicznego (Kanon 1176, 3) stwierdza: „Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej”. Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uznała, że „dla Bożej wszechmocy nie ma różnicy między wskrzeszeniem ciała pogrzebanego a poddanego kremacji”.